top of page
Пошук

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЛОНІВ (WORLD ELEPHANT DAY). Матеріал для екологічної бесіди з учнями основної школи

Оновлено: 13 серп.


12 серпня – Всесвітній день слонів. Саме цей день покликаний привернути увагу до проблем прекрасних великих ссавців. Автором задуму Дня слонів є канадська режисерка Патріція Сімз спільно з фондом Elephant Reintroduction Foundation. Головною метою різноманітних заходів, що повсюдно проходять 12 серпня, є загострення уваги людства до нагальних проблем цих велетнів.  

За що ми любимо слонів? Чим вони нас дивують?

Будучи найбільшою твариною на суші, слони захоплюють нас своєю величчю. Водночас вони можуть бути й граційними (наприклад, в цирку слони навіть танцюють).

Хіба б відомий композитор Шарль Каміль Сен-Санс написав би вальс «Слон» у своїй зоологічній фантазії  «Карнавалі тварин», якби слони були суцільними незграбами? Вслухайтесь у звуки цієї музики – слони танцюють у ритмі вальсу! https://www.youtube.com/watch?v=OVQdFi4WlNg 

А ще слони є дуже розумними тваринами. Вони спілкуються між собою за допомогою цілої системи криків. Вчені дослідили, що слони звертаються один до одного через специфічні, ніби індивідуалізовані крики (так само, як люди звертаються один до одного за іменем).  Слони немов спілкуються один до одним за допомогою індивідуальних вокальних ярликів, а не просто копіюючи крики один одного.

У двох районах Кенії, великій екосистемі Самбуру на півночі та національному парку Амбоселі на півдні було проведено дослідженнявченими з Університету штату Колорадо. Дослідники записали 625 окремих звуків, причім 597  з них належали членам однієї сімейної групи. Вчені констатували, що   крики слонів можна тлумачити як аналог людського імені.

Людині подобаються слони своєю спокійною неквапливістю і дружелюбністю. Ця поважна і сильна тварина  може захистити людину у ситуації небезпеки, часто допомагає людям перевозити вантажі, валити при потребі дерева. Завдяки своїй силі слони застосовуються як тяглові та їздові тварини. А ще в історії були й бойові слони, які використовувались у минулому (в Античності, Середньовіччі та у Нові часи) для військових цілей арміями різних держав.

Що загрожує слонам і чому їх треба захищати?

Біологи вирізняють три види слонів — африканський саванний слон, африканський лісовий слон та азіатський слон. За  даними Міжнародного союзу охорони природи, сьогодні на планеті залишилось  всього біля 415 тис. африканських слонів та біля  50 тис. індійських. І серед них всього два десятки супертаскерів, тобто слонів з величезними бивнями.

Середня довжина бивня у африканського слона – два метри, а вага – 23 кілограми. Супертаскери відрощують бивні в три метри довжиною, а важити вони можуть до 50 кг.

Саме це становить небезпеку для цих тварин.  Браконьєри хижо полюють за бивнями слонів, щоб потім  якнайдорожче продати слонову кістку. Цинізм таких мисливців за «сировиною» вражає.

Майже 90 мертвих слонів виявили неподалік від знаменитого заповідника у Ботсвані. Організація "Слони без кордонів", яка проводить аерозйомку місцевості, зазначає, що масштаби вбивств від рук браконьєрів тут безпрецедентні.

Слони потребують нашого захисту. Вони не повинні стати беззахисними жертвами негідників, для яких  смердючі гроші стоять вище розуміння необхідності збереження біорізноманіття на планеті.

За матеріалами сайтів:

 

60 переглядів
bottom of page