top of page
Пошук

ГОДИНА ЗЕМЛІ В ОСТАННЮ СУБОТУ БЕРЕЗНЯУ 2024 році Година Землі відзначається людством 30 березня о 20-30 вечора.

Година Землі (англ. Earth Hour) — щорічна міжнародна подія, започаткована WWF (World Wide Fund for Nature – Всесвітнім фондом природи), котра проводиться останньої або передостанньої суботи березня, і закликає людей, організації та комерційні установи вимкнути необов'язкове світло та електричні пристрої на одну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем Планети. Вперше подія була організована Всесвітнім фондом природи Австралії та виданням The Sydney Morning Herald у 2007 році, та отримала світову підтримку у 2008.

Чому Година Землі проходить в останню суботу березня?

Кінець березня — це час, коли в Північній півкулі відбувається весняне рівнодення, а в Південній — осіннє рівнодення. В цей період час заходу Сонця всюди приблизно однаковий, що дозволяє досягти найбільшого візуального ефекту на планеті при одночасному вимкненні світла

Що це за подія?

Природа є основою нашого життя, проте в останні десятиліття людство знищує її надто швидкими темпами — зростає використання енергоресурсів, забруднюються вода й ґрунти, в атмосфері збільшується вміст парникових газів. Все це призводить до глобальних кліматичних змін на планеті, а зупинити процес можна тільки за умови зміни ставлення до довкілля. Година Землі проходить щороку в останню суботу березня. Увечері всі небайдужі вимикають світло на одну годину, але насправді подія виходить далеко за межі цього символічного дійства.

Як виникла ідея відзначати годину Землі?

Людство складає малу частину від кількості всіх форм життя на Землі, але попри це здійснює найбільший вплив на природне середовище. На жаль, цей вплив поки що не є позитивним, а швидше руйнівним – при цьому, більшість разючих змін відбулися приблизно в останні 50 років.

Через швидкий ріст населення та водночас низьку екологічну культуру зростає забруднення й знищення природних екосистем. Вже назавжди зниклими вважаються чимало видів тварин та рослин, а природні копалини людством використано на третину. На сьогодні рівень вуглекислого газу в земній атмосфері значно перевищує показники 50-річної давнини. Причиною стало інтенсивне спалювання нафти, газу та вугілля, а також зміни в землекористуванні, такі як постійна вирубка лісів. Як наслідок ми маємо глобальне потепління та небезпечні кліматичні зміни.

Глобальне потепління

За даними Інституту космічних досліджень НАСА, середня температура Землі з 1880 року підвищилася на 1,2°С, і дві третини від цього зростання відбулось з 1975 року. Вже кілька років підряд фіксуються рекордні показники літньої спеки в Європі та на інших континентах. 

Дослідження Арктики та Антарктики, яке проводить НАСА з 1978 року, показує різке зниження загальної льодовикової маси на полюсах Землі. Швидкість танення льодовиків призводить до підвищенню рівня океану на 3,1 мм щороку, починаючи з 1993-го. В 2018 році велетенська льодяна брила вагою 10 мільйонів тонн відкололася від льодовика Гельгейм у Гренландії та впала в море. Цей випадок зафіксовано як рекордний, проте численні льодовики меншого розміру тануть постійно, не привертаючи нашої уваги. 

Хімічне забруднення

ще однією загрозою для екосистем є хімічне забруднення. з другої половини минулого століття синтезовано близько 140 тисяч хімічних речовин, таких як пластик чи пестициди. кожного року 10 мільйонів тонн цих токсичних речовин потрапляють до навколишнього середовища, забруднюючи воду та ґрунт, а світ зустрівся з труднощами доступу до чистої прісної води в багатьох регіонах.

наслідки людської діяльності на землі вже добре видно на космічних знімках, зроблених із супутника. наприклад, помітно, як поступово руйнується великий бар’єрний риф через знебарвлення коралів від високих температур води; зменшується площа мертвого моря та аральського озера через висихання.

біорізноманіття нашої планети теж несе численні втрати. дослідження всесвітнього фонду дикої природи свідчать про те, що люди знищили 60% природи за останні півстоліття. зокрема, вирубано 20% лісів басейну амазонки, зникло 30% морських коралів, а популяція прісноводної фауни скоротилася на 75%.

 Година землі в історії

Такий стан речей не міг не стривожити міжнародні природозахисні організації, зокрема, й Всесвітній фонд дикої природи. Коли було оприлюднено вагомі факти кліматичних змін, відділення цієї організації в Австралії почало шукати спосіб актуалізації проблеми для широких верств населення. Для створення успішного всесвітнього заходу було обрано ідею зниження споживання електроенергії, тобто добровільного відключення джерел освітлення в певний день року на одну годину. Цю годину вирішили назвати Годиною Землі.

Незабаром було сформовано команду, розроблено стратегію та концепцію заходу. В якості тесту Годину Землі вирішили провести в австралійському Сіднеї, оскільки влада міста однією з перших підтримала нову ініціативу. Тож у 2007 році, в останню суботу березня, ввечері в місті відключили на одну годину освітлення зовнішньої реклами та інших джерел світла, які не були життєво необхідними. До акції приєдналися близько 2 тисяч підприємств, а люди вимкнули вдома електричні лампи. Виявилося, що без них можна спілкуватися, займатися фізичними вправами, гуляти вулицями та робити ще безліч справ. Того вечора в Сіднеї відбулося навіть одне весілля при свічках.

Участь містян в першій Годині Землі очікувалася на рівні 20-30 тисяч, але в заході взяли участь більше 2-х мільйонів людей, тобто 56% мешканців Сіднея. Однією з причин такого успіху вважають легкість приєднання до акції та можливість самостійно контролювати її перебіг у себе вдома. В 2008 році Година Землі вже стала подією світового масштабу — вона охопила всі континенти, більш ніж 370 міст та 18 часових поясів.

Наразі в Годині Землі щорічно беруть участь 190 країн, і ця акція стала наймасовішим екологічним рухом в світі. Щороку все більше людей та підприємств приєднуються до заходу, символічно віддаючи свій голос за підвищення енергоефективності та розумне споживання ресурсів.

Як нині відзначати годину Землі?

Щоб разом зі всім світом відзначити цю подію, треба 30 березня 2024 року о пів на дев’яту вечора на годину вимкнути повністю чи частково у своїй оселі електричне освітлення та електричні прилади.

В нашій країні ще не всі знають про існування Години Землі, тому варто ділитися інформацією про цю подію в соціальних мережах. Тоді вимкнення освітлення не стане для людей неприємною несподіванкою, а навпаки, спонукає приєднатися до всесвітньої акції.

Щоб провести годину без електричного освітлення приємно і з користю, можна влаштувати затишну сімейну вечерю при свічках, поспостерігати за зоряним небом, спокійно поспілкуватися з близькими, вийти на вечірню прогулянку, зайнятися фізичними вправами чи медитацією. До речі, саме медитація рекомендується цього року як заняття для Години Землі Всесвітнім фондом дикої природи. Момент усамітнення дозволить заспокоїти розум та відчути вдячність до нашої планети, яка забезпечує нас всім необхідним для життя.

В цей день не зайвим буде підтвердити своє прагнення до збереження природи на міжнародній платформі Voice for the Planet. Наразі до акції долучилися більш як півмільйона людей з усього світу, віддавши свій голос за дбайливе ставлення до планети та її ресурсів. 

Чому важлива ця подія? 

Мета проведення Години Землі — змусити уряди країн, власників підприємств та звичайних людей усвідомити свій «екологічний слід» та нести за нього відповідальність. Також Всесвітній фонд дикої природи використовує Годину Землі для просування законодавчих ініціатив та підтримки інших своїх проєктів, наприклад з розвитку відновлювальної енергетики.

Година Землі дозволяє відчути солідарність з людьми в усіх частинах земної кулі та нагадує про доступні методи розумного споживання, завдяки яким кожен з нас може зменшити негативні фактори, що призводять до глобальних кліматичних змін. Ця подія надає багато інформації та конкретних фактів про екологічний стан сьогодення, а також традиційно слугує платформою для широких дискусій щодо захисту природи.

Крім того, успіх Години Землі сприяє численним екологічним ініціативам за допомогою краудфандингу, або колективного фінансування. Наприклад, в Уганді було висаджено півмільйона дерев в якості протидії вирубці лісів, в Аргентині прийнято закон про захист 3-х мільйонів гектарів морського узбережжя, в Таїланді впроваджено спеціальні освітні програми для школярів, а в Індії в трьох поселеннях без електрики встановлено вуличне освітлення від сонячних батарей.

Тому Година Землі є важливим кроком до позитивних змін у розумінні людьми екологічних проблем, а значить, і до перспективи їх успішного подолання.

    

За матеріалами сайту: https://daytoday.ua/podiya/hodyna-zemli/

40 переглядів

Comments


bottom of page