ГОДИННИК СУДНОГО ДНЯ ПОКАЗУЄ: СВІТ НА МЕЖІ КАТАСТРОФИ (матеріал для екологічної бесіди зі старшокласниками)
- eko-dyvosvit
- 28 бер.
- Читати 3 хв

Годинник Судного дня з'явився в 1947 році як проєкт творців першої атомної бомби. Північ на годиннику символізує світовий ядерний катаклізм, і чим ближче стрілка, тим, на думку експертів-ядерників, світ ближче до катастрофи. Вперше розрахунки були використані у 1947 році та вказували, що до знищення планети залишилось 7 хвилин. За увесь час ведення подібних вимірів Годинник Судного дня переводився 25 разів: зокрема після випробування атомної бомби в СРСР у 1949 році, після краху соціалістичної системи 1990 року, терактів у США 11 вересня 2001 року тощо.
Свідчення стрілки Годинника Судного дня періодично публікують на обкладинці журналу університету Чикаго Бюлетень учених-атомників. Куди перевести стрілки, вирішують рада директорів журналу і запрошені експерти, серед яких більше десятка лауреатів Нобелівської премії.

І ось учені пересунули стрілку символічного Годинника Судного дня на 10 секунд уперед. Тепер до кінця світу залишається 90 секунд.
Нинішнє зрушення до 90 секунд до півночі – найближчий до катастрофи за весь час існування годинника. За словами учених, це в основному пов'язано з російсько-українською війною
"Ми живемо у момент безпрецедентної небезпеки, і Годинник це відбиває. 90 секунд до півночі - сама близький до катаклізму час, який Годинник коли-небудь показував, і це рішення, до якого наші експерти відносяться дуже серйозно",– пояснює Рейчел Бронсон, президент і керуючий директор журналу.
Останній раз стрілка зрушувалася в 2020 році, тоді вона показала 100 секунд до півночі. У заяві вченої ради, супроводжуючій це рішення, говориться: "Війна Росії проти України підняла серйозні питання про те, як взаємодіють держави, розмиваючи норми міжнародної поведінки, що лежать в основі успішного реагування на різні глобальні риски. І що найгірше, погано завуальовані загрози Росії застосувати ядерну зброю нагадують світу про те, що ескалація конфлікту – випадковість, намір або прорахунок – це жахливий ризик".
Експерти вказують, що із-за російського вторгнення Чорнобильський і Запорізький ядерні реактори фактично опинилися в зоні бойових дій порушуючи міжнародні протоколи, що погрожує масштабним викидом радіоактивних матеріалів.
"Вірогідність виходу конфлікту з-під контролю залишається високою", - відмічають учені.

"Що стосується ядерного ризику, то війна в Україні, яка триває вже четвертий рік, нависла над світом; конфлікт може стати ядерним у будь-який момент через необдумане рішення або через випадковість чи прорахунок. Конфлікт на Близькому Сході загрожує без попередження вийти з-під контролю у масштабну війну", — йдеться у повідомленні.
За словами науковців, країни, які мають ядерну зброю, збільшують розмір і роль своїх арсеналів, інвестуючи сотні мільярдів доларів у зброю, здатну знищити цивілізацію.
"Процес контролю над ядерними озброєннями руйнується, а контакти на високому рівні між ядерними державами є абсолютно неадекватними з огляду на наявну небезпеку. Викликає занепокоєння те, що для країн, які не мають ядерної зброї, більше немає нічого незвичайного у розгляді створення власних арсеналів — дій, які підірвуть давні зусилля з нерозповсюдження та розширять можливості для початку ядерної війни", — зазначили вчені.
Ще одним фактором наближення "Судного дня" називають зміни клімату. Вчені висловили занепокоєння, що після обрання Трампа президентом США, "зміна клімату розглядається як низький пріоритет у Сполучених Штатах та багатьох інших країнах".
Серед інших загроз вчені називають виникнення нових хвороб, і швидкий розвиток штучного інтелекту, який збільшив ризик того, що терористи або країни зможуть розробити біологічну зброю, проти якої не існує засобів протидії.
"Низка інших технологій торік просунулася так, що світ став небезпечнішим. Системи, які включають ШІ у військове наведення, використовувалися в Україні та на Близькому Сході, і кілька країн намагаються інтегрувати штучний інтелект у свої війська. Це викликає питання про те, наскільки машинам буде дозволено приймати військові рішення — навіть такі, які можуть призвести до масових убивств, у тому числі ті, що пов’язані з використанням ядерної зброї", — зазначили вчені.
За їхніми словами перелічені небезпеки значно посилюються поширенням дезінформації та теорій змови, які "погіршують комунікаційну екосистему та дедалі більше стирають межу між правдою та брехнею".
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у 2023 році вченні перемістили стрілку на показник 90 секунд до півночі та зберегли цей показник у 2024 році.
Учені звертають увагу, що останній договір, що залишився, про ядерну зброю між Россией і США – договір про скорочення ядерних озброєнь – знаходиться під загрозою.
"Якщо обидві сторони не відновлять переговори і не знайдуть основу для подальших скорочень, термін дії договору витече в лютому 2026 року, - говориться в заяві експертів. - Це відміняє взаємне спостереження, посилить недовіру, підстебне гонку озброєнь і підвищить вірогідність обміну ядерними ударами".

Окрім війни в Україні, особливу тривогу вчених викликають значне розширення ядерного потенціалу Китаю, а також випробування ракет середньої і більшої дальності у КНДР, зростання можливостей Ірану у цій сфері та розробку ядерного арсеналу в Індії.
За матеріалами сайтів: