top of page
Пошук

ДЛЯ КОГО КВІТНУТЬ КВІТИ?

(еколого-естетична бесіда з дітьми дошкільного віку)


Щедрою рукою кинула природа під наші ноги барвис­тий килим – безліч квітів! Для кого вони квітнуть? Важко знайти єдину правильну відповідь. Але так хочеться думати, що квітка квітне для тебе і лише для тебе! Так уявив собі і маленький хлопчик, про якого розповіла в своєму вірші Марія Познанська.

На стрункій високій ніжці

Біля річки, на лужку,

У косинці-білосніжці

Стрів я квітоньку таку.

Ясним оком жовтуватим

Посміхалася мені.

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала – «Ні!»


Квіти – оченята


Наші очі жадібно вбирають красу квітів. А що робити з руками, які нестримно тягнуться до беззахисних квітів? Хлопчик, змальований у вірші, захотів зірвати квітку. Навіщо? Мабуть, він не знає цього. Квітка йому дуже сподобалася – і годі.

Ви згодні, що квітка гарна? Тоді намалюйте словами вірша її “портрет”. Як біла хмарка, височіє на струн­кій, високій ніжці ромашка. Вона дуже схожа на людину, адже пильно дивиться на нас ясно-жовтим очком, тихо хитає голівкою, ніби просить: “Не чіпайте мене!” Чи не спадало вам на думку, що ромашки вельми нагадують очі, як, зрештою, й усі квіти?

Я серед квітів

А тепер уявіть себе серед моря квітів. Їх багато – таких гарних і ніжних! А вам захотілося приголубити квітку. Невже обов’язково зірвати її для цього? Адже чарівність зірваної квітки є недовговічною. Один наш необережний рух – і краса зникне, бо квітка помре.

Згадайте “портрет” живої квіточки, яку виразно змалюва­ла поетеса. Все є у цьому влучному “портреті” – і дивовижний колір квітки, і тендітність її форм та пропорцій. Задумайтесь, навіщо авторка порівнює білі пелюстки ромашки з косинкою-білосніжкою? Мабуть, хоче нагадати читачам, що ромашка жива. Стоїть скромна лугова кві­точка, ніби дівчинка, пов'язана хустинкою. Вона живе своїм тихим квітковим життям на грудях матері-землі і не хоче стати заручницею власної краси.

Хто захистить квітку?

Яка вдача в ромашки? Ця квітка абсолютно миролюбна. Вона не здатна вколоти, адже не має шипів. Вона лагідна, при­вітна – усміхається хлопчикові. Але він по-своєму реагує на привітність ромашки і заносить руку, щоб її зірвати.

Хто захистить беззахисну квітку? Чи не хочеться тобі особисто спинити хлопчика в цей момент? Квітка по­требує твоєї допомоги. А поки на захист ромашки стає комаха. Невтомна трудівниця бджілка здружилася з квіточкою, щодня приліта­ючи до неї за пилком. Рішучим «ні!» бджола зупиняє руку хлопчика.


А що б ти сказав хлопчику, аби розбудити його серце і совість?

Не будьте жорстокими!

У коротенькій історії, яку розповіла поетеса, герой вірша пожалів рослинку і не висмикнув її із землі. Але насправді у наших стосунках з квітами так багато жорстокості! Мало хто байдуже пройде повз гарну квіточку. Одна людина зупинить­ся, замилується, може пригадає щось... і обійде рослинку. А інша висмикне її із землі та викине зів'ялу геть.

Чи доводило­ся вам бачити таке? Що відчували ви тієї миті? Мабуть, гострий жаль до бездумно знищеної краси. Але що ж є причи­ною такої жорстокості? Може, невміння думати і співчувати, але швидше – почуття володаря природи, яке дозволяє “при­власнювати” її красу. Ось і владарює така рука, самовільно вирішуючи – жити квітці чи ні.

А квітці конче потрібно жити і радувати красою навколишній світ. І варто пам'ятати, що зустріч з квітами — це розмаїття вражень, а не оберемок понівечених рослин.

Отже, квіти чекають на вас. Вони подарують вам красу, а ви подаруєте їм своє захоплення. Подивіться в ясні очі квітів і покажіть їм свої – добрі, чесні, великодушні.

А тепер візьмемо участь у конкурсі “Лицарі квітів”.

  • Намалюйте свою улюблену квітку.

  • Станьте її лицарем (лицаркою).

  • Розкажіть всім про її красу.

  • Якщо зможете, присвятіть їй вірша або заспівайте про неї пісню.

  • Адже вона того гідна – Квітка Вашого Серця!


Інформація для вихователя:

Познанська Марія Авакумівна – відома українська поетеса, яка створила за життя безліч дитячих поезій, серед яких образи природи посіли визначальне місце. Варто не забувати і влучно використовувати поетичні рядки поетеси, які вчать дітей милосердя і доброго ставлення до навколишнього світу.

Ось віхи з біографії М.А.Познанської: народилася 1917 року на Київщині. Померла 1995 у Києві. Закінчила літературний факультет Київського педінституту. Лауреат премії ім. Лесі Українки. Авторка поетичних збірок для дітей: «Мій квітник», «Де сонце і квіти», «Асканія-Нова», «Кольори», «Про чудо-ліс, що на полі зріс», «У нашому садочку», «Жоржини цвітуть», «Зелена повінь», «Сонячна сопілка», «У садочку-колосочку» та ін.


74 перегляди
bottom of page