Ім’я Машталера Олексія Васильовича добре знають не лише у Вінницькому педагогічному університеті, де він працював більше 40 років. Ім’я цього педагога відомо всій Україні. Автор численних публікацій з історії української педагогіки та дидактики початкової школи, він протягом декількох десятиліть невтомно передавав величезний досвід майбутнім учителям початкових класів. Лекції з педагогіки й донині згадуються випускниками факультету підготовки вчителів початкових класів як справжні зразки педагогічної майстерності.
Олексій Васильович народився 10 квітня 1924 року. Юнацькі роки пройшли в нелегкій атмосфері воєнного часу. Проте жага знань привела юнака в університет. Він отримав міцну фахову освіту – закінчив Львівський державний університет ім. І.Я.Франка (1953) і отримав фах викладача мовних дисциплін, логіки і психології.
Науковий шлях Олексія Васильовича був прямим, чесним і абсолютно логічним. Він прийшов у науку від практики. Мав значний педагогічний досвід роботи в школі – майже десятиліття працював у Львівській залізничній ЗОШ №3 учителем української мови, логіки і психології.
У 1967 році захистив кандидатську дисертацію «Педагогічна діяльність і педагогічні погляди О.В.Духновича» зі спеціальності 13.00.01 – теорія та історія педагогіки (науковий керівник – відомий учений в галузі історії української педагогічної думки проф. Б.Н. Мітюров). У 1970 році отримав вчене звання доцента. За результатами кандидатського дослідження написав і видав монографію «Педагогічна і освітня діяльність О.В.Духновича» (К., Рад. школа, 1966), яка й до сьогодні широко використовується освітянами України як найбільш повне видання про педагогічну діяльність відомого педагога.
Олексію Васильовичу було притаманне надзвичайно широке коло наукових інтересів: історія розвитку української педагогічної думки; шляхи впровадження педагогічної психології в шкільну практику навчання й виховання; удосконалення вузівського викладання психолого-педагогічних дисциплін, професіографічний підхід до фахової підготовки вчителя початкових класів.
Олексія Васильовича надзвичайно поважали колеги, з якими від підтримував тісні професійні контакти – В.Я.Волошина, А.Н.Цимбалюк, Н.С.Вітковська, М.І.Сметанський, В.М.Галузяк, І.Л.Холковська, В.І.Шахов, В.А.Фрицюк та ін.
У роки роботи на кафедрі педагогіки і методики початкового навчання доц. Машталер О.В. на високому науковому рівні викладав дидактику початкової школи; сумлінно керував педагогічною практикою, дипломними і курсовими дослідженнями; неодноразово очолював роботу ДЕК, а також був незмінним головою науково-методологічного семінару, відповідав за зв’язки з товариством «Знання».
Олексія Васильовича не стало 10 років тому, але пам’ять про справжнього Учителя завжди буде жити в серцях його учнів і колег.
Нелегкий цей хрест у жорстокому світі –
Себе серед сірості не загубити!
Бо кредо життя диктувало щомиті –
Залишити слід, а не наслідити.
Вдалося цей хрест Вам достойно пронести –
Яскраво і гордо, цілком самобутньо!
Ніколи не вміли інтриги Ви плести –
Тож чисті минуле і пам’ять майбутня.
Ви вміли майстерно Людину творити –
Науку й мистецтво, любов і шляхетність!
І кожного учня навчали любити
До плину життя сакральну причетність…