top of page
Пошук

«НІМОГО В ЛІСІ НЕМА НІЧОГО»

(народознавча бесіда і творча година в умовах літнього табору)


Видатна українська поетка Леся Українка у своїй «Лісовій пісні» нагадує людям про те, що навколо них живе і розвивається чарівний світ рослин, який ніби говорить до людей своєю загадковою мовою. Ці думки поетки якнайкраще відображають уявлення наших предків про природу. Українці споконвіку глибоко шану­вали, наприклад, дерева, навіть обожнювали їх. Серед традиційних свят­кових ритуалів, що прийшли з давнини та існують в Україні дотепер, є вшанування різних дерев.

Особливою повагою і любов'ю нашого народу ко­ристується верба. Не уявити, либонь, українського села без річки чи ставка, в чистій воді яких милуються своєю вро­дою кучеряві верби.

Недаремно кажуть: «Без верби і калини нема України». Від найдавніших часів наші предки вірили, що верба має чарівну силу і боронить людей, житло та худобу від злих сил, які прокидаються навесні разом з усією приро­дою. За тиждень до Великодня християни відзначають Верб­ну неділю. Освячена цього дня лоза мала дарувати здоров'я, силу. «Будь великий, як верба...» — приказували, вдаряючи свяченою гілкою. Вірили, що та гілочка захистить хату від грому, віджене нечисть від худоби, додасть сили немічній, хворій людині.

Прикрашена квітами та стрічками розлога верба ставала «купайлом» — обрядовим деревом на Іванів день. Заквітчана волошками, сокирками, рутою, чорнобривцями, маками, увінчана вінками, верба була центром купальських свят. А навколо хороводили дівчата, звертаючись у піснях до верби, сонця, місяця.

Не менш популярним серед давніх слов'ян був і дуб. Наші предки вважали його першодеревом світу. Людей вражала міць і велич цього дерева. У народних віруваннях є багато поси­лань на магічну силу дуба.

«Нехай ваш синочок росте, як дубочок», — бажали хлопчикові й вірили, що виросте він міцним і дужим. Шанобливе ставлення до дуба народ перено­сив на речі, виготовлені з його деревини.

Вважалося, що вони додають сили і здоров'я господареві.

Шанують на Україні й тополю — високу, струнку, гарну. В народних легендах це дерево часто порівнюють з дівчиною. Може тому щороку на Зелені свята водять дівчата «тополю». Обирають найкращу, зв'язують їй руки над головою, прикра­шають стрічками, квітами і з піснями ведуть по селу.

Українська народна творчість оспівує красу дерева — од­вічного союзника і помічника людини. В піснях, казках, при­казках народ наділяє дерева людськими переживаннями та по­чуттями. Вербу, тополю, липку народна уява перетворює на дівчат. Парубків часто порівнюють з дубками, яворами, як-от:

Ой стоїть козак, як явір, над водою, Зазеленівся, як барвінок весною.

Народна творчість натхненно оспівує красу рослинного світу, тонко вирізняючи характерні особливості того чи іншо­го дерева. Ось як влучно говориться про дерева у народних загадках:

Біла — а не сніг; зелена — а не лист; кучерява а без волосся.

(Береза)

Всі пани скинули жупани, а одна пані залишилася в жупані.

(Ялина)

У казках дерева часто розмовляють людською мовою. На­родна фантазія оживляє рослини. У Бориса Грінченка є гарні слова: «Усяка травинка на світі жива... От ходиш так, ду­маєш,— воно так собі, як камінь... Аж воно — живе, і чує, і розбирає... І земля чує, і трава чує, і дерево чує... А ми не чуємо їх... Може й вони мене не чують, тільки себе... І я серед них, як травинка, манюсінька травинка».

Такі думки співзвучні народним уявленням про світ рослин. Важким гріхом вважалося зірвати з дерева кору, що уподібнювалася людській шкірі. Не можна було без потреби ламати гілки чи різати стов­бур ножем — сік дерева уподібнювався людським сльозам. Люди завжди допомагали деревам: підпирали обважнілі гілки, зламані — підв'язували, збирали з листочків гусінь, а на зиму обгортали стовбури. З покоління в покоління передавалася ця нехитра наука любові до дерева, яке, за влучним народним висловом, «весною веселить, літом холодить, восени годує».

Творча година «Мої зелені брати»

1. Намалюйте з пам'яті крони різних дерев – дуба, тополі, вер­би, ялини та ін. Що вони нагадують вам? Спробуйте придумати загадку про будь-яку з них, наприклад:

Над водою красуня тужила,

Сумно коси зелені схилила.

(Верба)

2. Створіть казку на одну з таких тем: «Найсильніше дерево у лісі»; «Чому побіліла береза?»; «Звідки на деревах сережки?»; «Про що думають дерева взимку?» та ін.

3. Складіть чотиривірш про дерева, використавши такі рими: височіє // зеленіє; шумить // холодить.

6. Придумайте кінець до казки Василя Сухомлинського «Щоб метелик не поколовся»:

«Маленька дівчинка Зоя гуляла в саду. Вона підійшла до акації. На акації – гострі-прегострі колючки.

Над акацією літав барвистий метелик. Ой, як же йому не страш­но літати! Налетить на колючку — що ж тоді буде?

Підійшла Зоя до акації. Зломила одну колючку, другу, третю...»

7. Відгадайте, що це за дерево:

Може, дерево хворіє?

Чи злякалося на мить?

Чи замерзло серед літа

і листочками тремтить?

(Осика)

Складіть казку «Чому тремтить осика?».

8. Створимо «деревний балет» – візьміть участь у пластичних імпровізаціях на зразок; «Плаку­ча верба», «Тендітна берізка», «Дуб-богатир», «Злякана осика», «Струнка тополя».

9. Проілюструйте малюнками поетичні рядки українських поетів (на вибір):

Дмитро Павличко

Стоїть смерічка на горі

У сонці, наче в янтарі.

І ми до неї в гості йдем –

Вона росте, і ми ростем...


Платон Воронько

В нашої берізки Білая кориця, Вичесані кіски — Любо подивиться...


Ліна Костенко:

Цей ліс живий. У нього добрі очі. Шумлять вітри у нього в голові...


10. Напишіть твір «За що я люблю ліс?».78 переглядів

Comments


bottom of page