top of page
Пошук

ОЙ, ДНІПРО, ДНІПРО (матеріал для еколого-мистецької вікторини до Всесвітнього дня річок – 29 вересня)


Факти про річку Дніпро

·  Дніпро по праву можна вважати головною водною артерією нашої країни, адже він протікає через 8 українських областей: Чернігівську, Київську, Черкаську, Кіровоградську, Полтавську, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську.

·  На його берегах розташовані більше півсотні великих і малих міст, в тому числі столиця України — Київ.

·  Назва «Дніпро» є скіфською за походженням. Скіфське Данапр перекладається як «глибока річка» (дан — річка + апр — глибокий). Найдавніші письмові відомості про Дніпро залишив грецький історик і географ Геродот у четвертій книзі своєї історії, що називається «Мельпомена»: Борисфен — так він називав Дніпро.

·   Дніпро за довжиною та площею басейну посідає третє місце в Європі (після Волги та Дунаю) та друге в Україні (на першому місці – Дунай).

·  До будівництва водосховищ на Дніпрі її природна довжина становила 2 285 км. На сьогодні довжина складає 2 201 км. З них на Україну припадає 981 км.

·   Дніпро напуває близько 70% населення України.

·   Міжнародний день Дніпра відзначається щороку в першу суботу липня. Цей день був заснований в 2002 році. На жаль, День Дніпра не набув офіційного статусу. Заходи, присвячені питанню збереження Дніпра, відзначаються силами місцевих активістів. Головна мета цього свята – привернення уваги суспільства до сучасних проблем Дніпра.

Дніпро в культурно-мистецькому просторі України

Образ річки тісно пов'язаний з усією творчістю Тараса Шевченка, він є символом історичної долі українського народу. Шевченків «Заповіт» і поховання поета над Дніпром великою мірою визначили і нині живу традицію шанування річки Дніпра як української національної святині.

Найяскравіший знак-образ Дніпра геніальним Кобзарем створено у баладі  «Причинна» (1837):

Реве та стогне Дніпр широкий

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

І блідий місяць на ту пору

Із хмари де-де виглядав, −

Неначе човен в синім морю,

То виринав, то потопав.

Ще треті півні не співали,

Ніхто ніде не гомонів,

Сичі в гаю перекликались,

Та ясень раз-у-раз скрипів...


Хор ім. Г.Г. Верьовки.   Реве та стогне Дніпр широкий https://www.youtube.com/watch?v=6--ZM_GhXgs 

Десятки картин створені на тему Дніпра в українському живописі.  Дніпро  малювали  М.Бурачек, С.Світославський, А.Куїнджі,  І.Айвазовський,  І.Сошенко,  В.Орловський,   М.Мурашко та ін.

Дніпро згадується і описується в романахпоезії та прозіпіснях, сотнях історичних досліджень на різних мовах різних часів.

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ДНІПРА

·  обміління, замулення, заростання водяним горіхом;

· забруднення органічними речовинами, біогенними елементами та небезпечними речовинами як результат недостатньої очистки стічних вод;

·   хаотична забудова прибережних зон;

·   незадовільний стан водогосподарських систем;

·   незаконне видобування піску, що призводить до деградації річкової екосистеми;

·   організація стихійних звалищ побутового сміття вздовж берегової лінії Дніпра;

· основним забруднювачем Дніпра є неконтрольоване скидання стічних вод промисловими підприємствами, містами і поселеннями, розташованими уздовж берегової лінії;

· величезна кількість нечистот потрапляє з прилеглих автомобільних доріг, неочищуваних стічних каналів міст;

·  надзвичайно великої шкоди Дніпру завдано під час війни, яка триває з 2022 року (особливо внаслідок руйнування Каховського водосховища).

  

Використано матеріали сайтів:

 

40 переглядів

Comments


bottom of page