Факти про річку Дніпро
· Дніпро по праву можна вважати головною водною артерією нашої країни, адже він протікає через 8 українських областей: Чернігівську, Київську, Черкаську, Кіровоградську, Полтавську, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську.
· На його берегах розташовані більше півсотні великих і малих міст, в тому числі столиця України — Київ.
· Назва «Дніпро» є скіфською за походженням. Скіфське Данапр перекладається як «глибока річка» (дан — річка + апр — глибокий). Найдавніші письмові відомості про Дніпро залишив грецький історик і географ Геродот у четвертій книзі своєї історії, що називається «Мельпомена»: Борисфен — так він називав Дніпро.
· Дніпро за довжиною та площею басейну посідає третє місце в Європі (після Волги та Дунаю) та друге в Україні (на першому місці – Дунай).
· До будівництва водосховищ на Дніпрі її природна довжина становила 2 285 км. На сьогодні довжина складає 2 201 км. З них на Україну припадає 981 км.
· Дніпро напуває близько 70% населення України.
· Міжнародний день Дніпра відзначається щороку в першу суботу липня. Цей день був заснований в 2002 році. На жаль, День Дніпра не набув офіційного статусу. Заходи, присвячені питанню збереження Дніпра, відзначаються силами місцевих активістів. Головна мета цього свята – привернення уваги суспільства до сучасних проблем Дніпра.
Дніпро в культурно-мистецькому просторі України
Образ річки тісно пов'язаний з усією творчістю Тараса Шевченка, він є символом історичної долі українського народу. Шевченків «Заповіт» і поховання поета над Дніпром великою мірою визначили і нині живу традицію шанування річки Дніпра як української національної святині.
Найяскравіший знак-образ Дніпра геніальним Кобзарем створено у баладі «Причинна» (1837):
Реве та стогне Дніпр широкий
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав, −
Неначе човен в синім морю,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясень раз-у-раз скрипів...
Хор ім. Г.Г. Верьовки. Реве та стогне Дніпр широкий https://www.youtube.com/watch?v=6--ZM_GhXgs
Десятки картин створені на тему Дніпра в українському живописі. Дніпро малювали М.Бурачек, С.Світославський, А.Куїнджі, І.Айвазовський, І.Сошенко, В.Орловський, М.Мурашко та ін.
Дніпро згадується і описується в романах, поезії та прозі, піснях, сотнях історичних досліджень на різних мовах різних часів.
В українській літературі річка неодноразово згадується в «Повісті врем'яних літ», з нею пов'язується легенда про святого апостола Андрія, оповідання про хрещення Русі Володимиром Святим, про війни засновників Київської Держави з численними ворогами.
У «Слову о полку Ігоревім» є звертання дружини князя Ігоря Святославича — Ярославни: «О, Дніпре, Славутичу», яке свідчить про давність шанобливого фольклорного епітета річки — Славутич.
В народних думах («Дума про Самійла Кішку») згадують Дніпро: «Тогда козаки собі добре дбали, к Дніпру-Славуті низенько уклоняли.
В старовинних переказах, піснях часів Козацької Держави («Вірші на жалосний погреб… Сагайдачного», драма «Милость Божія», козацькі літописи).
В сучасній українській літературі до тематики Дніпра-Славути звертались Максим Рильський, Григорій Чупринка, Василь Симоненко, Павло Тичина, Володимир Сосюра («Іще не скресла крига на Дніпрі» та інші), Микола Вінграновський («Чуєш, Дніпре мій», «Скажи мені, Дніпре», «Ніч Івана Богуна» тощо) та багато інших письменників.
ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ДНІПРА
· обміління, замулення, заростання водяним горіхом;
· забруднення органічними речовинами, біогенними елементами та небезпечними речовинами як результат недостатньої очистки стічних вод;
· хаотична забудова прибережних зон;
· незадовільний стан водогосподарських систем;
· незаконне видобування піску, що призводить до деградації річкової екосистеми;
· організація стихійних звалищ побутового сміття вздовж берегової лінії Дніпра;
· основним забруднювачем Дніпра є неконтрольоване скидання стічних вод промисловими підприємствами, містами і поселеннями, розташованими уздовж берегової лінії;
· величезна кількість нечистот потрапляє з прилеглих автомобільних доріг, неочищуваних стічних каналів міст;
· надзвичайно великої шкоди Дніпру завдано під час війни, яка триває з 2022 року (особливо внаслідок руйнування Каховського водосховища).
Використано матеріали сайтів:
Comments