top of page
Пошук

ТАЄМНИЦЯ МОРСЬКОГО КОНИКА У ПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

Матеріал для бесіди до Міжнародного дня Чорного моря – 31 жовтня


  • Відколи людство святкує Міжнародний день Чорного моря?

Становлення цього свята відбулося ще В 1996 році, коли Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія та Україна підписали важливий документ, а саме стратегічний план дій із захисту Чорного моря. Тоді ж було вирішено зробити 31 жовтня Міжнародним днем Чорного моря.

  • Чи живуть у Чорному морі морські коники?

Так, ці фантастично гарні мешканці моря живуть у північно-західній частині Чорного моря, зокрема біля берегів Криму.

  • Морські коники – це риби?

Так, з погляду зоології вони належать до риб. Але дивовижні морські коники – це дуже незвичайні мешканці водної товщі. Ззовні морський коник має воістину вражаючий вигляд, а поведінкою він неабияк відрізняється від більшості інших риб. Пливе стоячи. Пливе дуже повільно, ніби стоїть. Нікуди не поспішає. У той же час спинний плавник морських коників за секунду робить у середньому 30 рухів.

  • Чому цих дивовижних риб назвали морськими кониками?

Свою назву вони отримали через візуальну схожість із шаховою фігурою «кінь».

  • Морські коники великі чи маленькі?

Морські коники є зовсім невеликими мешканцями моря. Довжина тіла дорослих карликових морських коників зазвичай не перевищує 2 сантиметрів. Представники найбільших видів іноді виростають до 30 сантиметрів.

  • Як швидко плавають морські коники?

Карликові морські коники є найповільнішими рибами у світі. У спокійній воді вони пересуваються зі швидкістю до півтора-двох метрів на годину. Самі по собі вони пересуваються дуже повільно, тому іноді вони чіпляються за інших риб і подорожують таким чином. Опинившись у відповідному місці, вони відчіплюються і залишають свій «транспорт».

  • Чим харчуються морські коники?

Основу меню морських коників складають дрібні креветки і рачки. Всі види морських коників без винятку – хижаки. Через відсутність шлунка морські коники приречені безперервно харчуватися все своє життя безперестанку.

  • Чи можуть морські коники жити в домашньому акваріумі?

Для нормального існування морським коникам необхідна спокійна і прозора вода, тому більшу частину життя вони повільно дрейфують у водній товщі. А хитавиця, наприклад, у транспортованому акваріумі, здатна згубити їх. У домашньому акваріумі дуже складно створити необхідні умови для здорового життя морських коників. Ці дивовижні істоти водяться тільки в теплій воді. У холодній вони швидко гинуть.

  • Як морські коники захищають своє життя?

Цим створінням властива зміна кольору. Змінюючи колір свого тіла, вони ховаються від хижаків, Морські коники нічого не здатні протиставити хижакам, оскільки захищатися вони не вміють. Все, що у них є – шипи, що покривають їхнє тіло.

  • Чи загрожує морським коникам зникнення?

На жаль, через забруднення Світового океану чисельність морських коників у багатьох регіонах нашої планети поступово скорочується. Наразі 30 із 32 існуючих на Землі видів морських коників перебувають під загрозою повного зникнення. Забруднення вод Світового океану завдає їм навіть більшої шкоди, ніж браконьєрство. Чорноморську популяцію морського коника включили до Червоної книги України, а його відлов є забороненим. Давайте всі разом оберігати унікально красивого мешканця Чорного моря!

-------------------------------------------

В ході бесіди варто запропонувати увазі дітей музичні образи морських мешканців.

Ось цифровий контент на допомогу педагогу (автори – Лариса Задніпровська та Роза-Єлизавета Бєляєва, ЗДО № 23 м. Вінниці)

Авторська музично-інструментальна казка «Мрія Морського Коника» посіла 2-ге місце в Міжнародному конкурсі мистецтв "Вільні та незалежні" (Прага, Чехія).

Її можна переглянути тут: https://youtu.be/17i6qXhxueU.

Це казкове музикування на теми моря. Адже казку можна озвучити за допомогою музичних інструментів, а також можна її розіграти за ролями чи просто подивитися відео, вслухаючись у таємничі звуки моря. За задумом авторів, казкове музикування органічно вводить дітей у казковий світ моря і музики. Діти мають змогу слухати, дивитися, імпровізувати, створювати музичні настрої, зокрема дивовижні морські звуки. Діти можуть супроводжувати персонажів акомпанементом шумових та ударних музичних інструментів. За кожним персонажем автори відповідно закріпили один музичний інструмент, який найбільш вдало передає характерні особливості героя, звуки навколишнього світу та природи океану. Казкове музикування таким чином реально наближує дітей до осягнення естетики морського дна і вчить цінувати будь-яку форму життя в природі.


Після бесіди можна запропонувати дітям творчу годину «Намалюємо морського коника».У бесіді використано матеріали сайтів:48 переглядів

Comments


bottom of page