
Всесвітній день китів (World Whale Day) – важлива подія, яка привертає увагу до величних китів наших океанів і критичних викликів, з якими вони стикаються через людську діяльність. Відзначається Всесвітній день китів щороку у третю неділю лютого як заклик до дій із врятування океанських гігантів. Започаткований на Мауї, Гаваї, у 1980 році, цей день перетворився на глобальне святкування, спрямоване на підвищення обізнаності та сприяння зусиллям зі збереження цих чудових створінь та їхніх середовищ існування.
Цей день відзначається фестивалем, який включає паради, музику та освітні заходи, що підкреслюють не лише красу китів, але й екологічні проблеми, з якими вони стикаються, такі як втрата середовища проживання, забруднення та зміна клімату.
Кити, гіганти океану, стикаються з численними загрозами від людської діяльності. Серед них – заплутування в рибальських снастях, зіткнення з суднами, забруднення та вплив кліматичних змін. Північноатлантичний кит, наприклад, є одним з найбільш зникаючих видів – залишилося менше 400 особин. Зусилля зі збереження мають вирішальне значення для запобігання подальшому скороченню чисельності та забезпечення виживання цих чудових тварин.
Кити є одними із найзагадковіших створінь на Землі. У них є свої таємниці, до кінця розгадати які людям допоки не вдається.
Таємниця 1. Чому кит випускає фонтан?
Пов'язане це явище з необхідністю кита знаходиться під водою. Щоб проводити в морських глибинах більше часу, їм доводиться економно розпоряджатися киснем. Тому перш ніж відправитися в плавання кит вентилює легені. Після чого запасається максимальною кількістю кисню. Оскільки обмін речовин у тварин протікає повільно, то вони витрачають його економно. Такі особливості дозволяють китам проводити під водою впродовж 2 годин. Кашалоти можуть поглиблюватися в пучину на декілька сотень метрів.

Як правило, кити спливають на поверхню кожні 10 хв. Перед зануренням легені ссавця насичуються вологою. Вона у свою чергу поступає в легені з потоком крові. Спливаючи, кит звільняється від використовуваного повітря, вивергаючи його в атмосферу. В цей час можна почути сильний шум, який поширюється на далеку відстань. Волога піддається дії тиску і температури, тому відбувається конденсація. В результаті над поверхнею моря утворюється хмара. Якщо дивитися з боку, то його можна прийняти за безліч бризок, які виходять фонтаном з кита. Проробляє таку процедуру тварина кілька разів. Це дозволяє йому збільшувати час перебування під водою. Великі представники здатні не лише поглиблюватися під воду до 600 м, але і під час занурення роблять красивий стрибок, залишаючи навколо себе бризки.
Таємниця 2. Як кити співають свої пісні?
Океан є домом для багатьох видів, серед яких знаходяться й одні з найбільших істот на Землі — кити. Люди ніколи не переставали захоплюватися цими тваринами, полювали на них, прагнули розгадати таємниці їхнього довгого життя і навіть намагалися спілкуватися з ними їхньою власною мовою

За словами автора нового дослідження, професора Коена Елементса з Університету Південної Данії, їхня робота з колегами зосереджена на вивченні складних і незабутніх пісень китів. У рамках дослідження вчені сконцентрувалися на вивченні 14 видів китів, таких як синій кит, горбатий кит, південний кит, малий смугастий і сірий кит.
Всі ці види не мають зубів. Замість цього вони використовують спеціальні пластини, відомі як вус, щоб фільтрувати дрібних організмів з величезних обсягів води. Багаторічні дослідження дозволили вченим розкрити багато таємниць китів, але донедавна залишалося незрозумілим, як вони створюють складні та захоплюючі мелодії.
За словами професора Елементса, вони нарешті зрозуміли це. Вчені провели експерименти з гортанями, витягнутими з трьох китів, викинутих на берег — полосатика, горбатого кита та сейвалу. У ході експериментів повітря пропускали через гортані та записували звуки.
У людей звуки виникають внаслідок вібрації повітря у голосових зв'язках. У китів анатомія гортані відрізняється: у них є масивна U-подібна структура з жировою подушкою. Саме ця анатомія дозволяє їм виконувати свої пісні, обробляючи повітря та запобігаючи попаданню води.
Створені комп'ютерні моделі китових пісень показали, що вони обмежені вузьким діапазоном частот, який збігається з шумом, що видаються суднами. Спів китів є єдиним способом для них знайти партнера у величезних просторах океану, і вони не можуть просто перейти на іншу частоту, щоб уникнути шуму.
Послухайте пісню кита і спробуйте відчути її настрій.
Jean Michel Jarre - Ethnicolor (пісня китів, плач китів, whale song), https://www.youtube.com/watch?v=EX0dZFxHcvU
Чи не здається пісня кита щемливо сумною? Чи не схожа ця пісня на плач? Спробуйте зрозуміти причину печалі цих тварин і створіть есе «Про що співає кит?»
Таємниця 3. Чому кити викидаються на берег?
Люди намагаються зрозуміти і не розуміють, чому кити викидаються на берег. Вражаюче видовище – на березі океану лежить майже сотня китів і вмирає від перегрівання. Саме таку картину можна було побачити в 1999 році на південно-східному березі Мексики. Люди кинулися рятувати китів, але з вісімдесяти тварин вижили одиниці. Однак це далеко не єдиний випадок...

У 2002 році на берег затоки Кейп-Код викинулося 55 китів. Завдяки зусиллям американських рятувальників, вдалося врятувати 46 тварин. Люди обливали китів водою і накривали мокрими рушниками, не даючи їм перегрітися. Коли почався приплив, китів перетягнули в воду. На жаль, деякі з цих морських тварин припливу так і не дочекалися.
У 2004 році в районі Канарського архіпелагу на береги двох островів викинулося 15 китів. Тільки 3 з них вдалося врятувати.
У червні 2005 року на узбережжі Австралії викинулося близько 160 китів. Рятувальники за допомогою волонтерів не дали їм загинути.
У жовтні 2005 року на пляжах острова Тасманія (Австралія) загинуло 70 китів.
У березні 2007 року на берег одного з Галапагоських островів викинулося 12 китів. Незважаючи на всі зусилля рятувальників, семеро тварин загинуло.
Це лише деякі з безлічі випадків. Кити викидаються на берег по всьому світу. Чому вони це роблять, все ще залишається загадкою. Екологи б'ють тривогу, вчені намагаються знайти відповідь, а кити і далі вбивають себе.
Вірогідні причини масового «самогубства китів»:
1. Кліматичні зміни.
Зміна океанських течій, що приносять більш холодну воду з Антарктики? Кити пливуть на мілководдя, щоб зігрітися?
2. Забруднення Світового океану.
В органах дихання багатьох китів, які викинулися на берег, були виявлені нафтопродукти і навіть поліетилен?
3. Хвороби.
Причина криється в психічному захворюванні ватажка – ватажок «зійшов з розуму», а вся зграя кинулася за ним?
4. Взаємовиручка.
Якщо один з китів помилково заплив на мілководдя, він тут же починає подавати сигнали родичам, і ті кидаються на допомогу?
5. Саморегуляція.
Коли поголів'я китів стає занадто численним, кити самознищуються?
6. Поломка «компасу».
Якщо перед китами виникає геомагнітна перешкода, їх внутрішній компас виходить з ладу, і вони починають плисти невірним шляхом?
7. Шум.
Китів губить оглушливий гул субмарин, а також ехолоти, радари, гідролокатори, ракети? Втрачаючи слух, кити перестають орієнтуватися і викидаються на берег?
8. Ваша версія?
Спробуйте за допомогою літературних джерел і відеоматеріалів самостійно дослідити ситуацію і висунути власний варіант розгадки цієї таємниці.
Зверніть увагу на такий факт: ще в давньогрецьких рукописах можна знайти відомості про масове «самогубство» китів. Невже в Стародавній Греції були такі серйозні проблеми з екологією? Можливо, причину варто шукати не лише в площині сучасних екологічних негараздів?
І в той же час не зважати на екологічні проблеми не можна.
Найбільші тварини Землі опинилися на межі зникнення!
Зокрема, північноатлантичні кити – це вид, який перебуває під загрозою повного зникнення, та їх чисельність постійно зменшується. За даними нового дослідження, самки китів втрачають здатність до розмноження через зменшення розмірів тіла, частково через стресори, такі як зміна клімату.
Ці новини є невтішними для цього виду, який вже знаходиться під загрозою зникнення. Дорослі особини північноатлантичних китів можуть сягати довжини до 16 метрів і важити до 60 тонн. Вони є одними з найбільших тварин на Землі й навіть яєчники самок важать близько тонни. Однак попередні дослідження вже показали, що їхня чисельність поступово скорочується.
За словами Джошуа Стюарта з Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA), дослідження припускають, що в середньому новонароджені кити сьогодні будуть на 1 метр коротші, ніж кити, народжені у 1980-ті роки. У новому дослідженні вчені намагалися з'ясувати, чи це зменшення розмірів зі зменшенням репродуктивного потенціалу. Простіше кажучи, скільки китів із меншими розмірами можуть народити самки.
Дослідники використали дані, зібрані в період з 1970 по 2020 роки, проаналізували їх і дійшли висновку, що розмір тіла самки кита тісно пов'язаний із ймовірністю народження дитинчати. Наприклад, 14-метрова самка може народити дитинча з ймовірністю 56%, тоді як шанси для 11-метрової самки становлять лише 14%. Результати також показують, що зменшення розмірів ускладнює проблеми зі здоров'ям у гладких китів.
Північноатлантичні кити (Eubalaena glacialis) – один із найбільш уразливих видів на Землі. Ці великі морські ссавці, що мешкають у північній частині Атлантичного океану. Наприкінці 19-го століття їхня популяція була межі зникнення через комерційного промислу, але не змогла відновитися. Сьогодні чисельність цього виду становить лише 360 особин, зокрема менше ніж 70 репродуктивно активних самок.
Людство як ніколи близьке до того, щоб винищити китів остаточно.
У давнину люди вбивали китів тільки заради прожитку. Це траплялося нечасто. До того ж полювання на морських гігантів була справою непростою і небезпечною. Два-три кити, спійманих за рік, були удачею для невеликого прибережного поселення, що складається з декількох сімей. Видобутку вистачало, щоб не голодувати, а більшого й не було потрібно.
Популяції китів нічого не загрожувало, поки в XIII столітті європейці не почали будувати вітрильні морські кораблі. Майже відразу почався китобійний промисел в океані.
На відміну від первісних морських мисливців, баски вбивали тварин не заради їжі. Вони продавали підшкірний жир, яким мешканці європейських міст заправляли світильники, та китовий вус — з нього виробляли посуд та інші предмети побуту. Промисел став приносити шалені гроші, і у морських гігантів з'явився смертельний ворог — людина, вірніше її жага наживи.
До кінця XV століття баски практично винищили біскайського кита і сірого кита, що мешкали в Атлантичному океані. В пошуках нового видобутку вони вирушили на північ, де водилося понад півмільйона особин гренландського кита. До кінця століття промисел довелося припинити: цих великих видів китів майже не залишилося.
До 1912 року в Північній Атлантиці майже повністю винищили великі види китоподібних. Вони б зникли остаточно, якби не Перша світова війна.
У 1946 році була створена Міжнародна китобійна комісія, покликана врятувати китів від винищування. Організація ввела квоти на видобуток китоподібних і заборонила видобуток деяких видів китів. Однак китобої знайшли лазівки.
Прихильники китобійного промислу стверджують, що китів доводиться відловлювати, і до того ж в значних кількостях, заради того, щоб забезпечувати людство жирами та білками. Ці люди лише вводять громадськість в оману.Немає жодного продукту, що поставляється китобійною промисловістю, який не можна було б синтезувати за ті ж гроші, а жири та білки можна виробляти в сільському господарстві, не піддаючи при цьому Землю тим непоправним спустошенням, яким ми піддаємо океан.
Мабуть, ви вже дивились кінофільм Саймона Вінсера «Звільніть Віллі» про вірну дружбу хлопця-сироти з косаткою? Ця історія вчить нас не бути байдужими до проблем врятування тварин, зокрема морських ссавців. Перегляньте фрагмент фільму і напишіть есе «Я протестую проти жорстокого відлову і знищення китів».
Free Willy (Звільніть Віллі) Soundtrack
Наші дії для збереження китів
· Підтримувати законодавство. Виступайте за посилення захисту китів, включаючи заходи для запобігання заплутуванню та зіткненням із суднами.
· Навчати інших. Поділіться інформацією про китів та їх природоохоронний статус з друзями та родиною.
· Бути уважними до китів на воді. Човнярі повинні стежити за китами і дотримуватися безпечної дистанції, щоб уникнути зіткнень.
· Підтримувати сталий вилов риби. Обирайте морепродукти з джерел, які використовують безпечні для китів методи вилову, щоб зменшити ризик заплутування.
· Скоротити використання пластику. Мінімізувати використання одноразового пластику, який сприяє забрудненню океану і становить загрозу для морських мешканців.
Використано матеріали сайтів: