top of page
Пошук

ЧУДО-ПИСАНКА

(матеріал для бесіди і творчої години)

Стомилася земля від зимового сну. Жадібно чекає вона на весняне сонячне тепло. Сонце майже завжди гарне і бажане. Та особливо сподіваються на його ласку у весняні дні. Скучили за ним поля, дерева, звірі, люди. Тому і зустрічають молоде сонце навесні радісно і урочисто. Існує багато красивих народних звичаїв ушанування весняного пробудження природи. Наші давні предки святкували новий рік напровесні, коли Сонце (Ярило) розтоплювало сніги. З тих часів до нас дійшло свято Явдохи. Дзвінко лунають весняні заклички. Святково вбрані люди, ходячи по селу, піснями урочисто уславляють весну. Подекуди зберігся звичай прикрашати колесо, що символізує весняне сонце, різнокольоровими стрічками. Навколо нього молодь водить хороводи.

Але на Україні з давніх-давен існує ще один чудовий звичай. Це розписування яєць на знак глибокої шани до весняних змін у природі. Чому це роблять? Вважається, що яйце носить у собі зародок життя. У стародавніх віруваннях нашого народу воно було емблемою сонця. Це був також своєрідний амулет, який оберігав людину від злих сил. Між яйцем і сонцем народ вбачав тісний взаємозв'язок. Обидва вони дарують світу нове життя. Яйце, як і велике небесне світило, яке воно символізує, в уявленнях народу було запорукою (символом) щастя, достатку (досить згадати відому українську народну казку «Яйце-райце», де саме яйце стає джерелом багатства і основою добробуту людини).

Ось так виник прадавній ритуал вшанування весни і сонця мальовничими писанками. Яскраво прикрашене яйце ставало своєрідним оберегом. Його зберігали в хаті або дарували з побажаннями миру, любові, добра своїм близьким.

Давайте роздивимося уважно барвисте яйце. Чого тут тільки нема! На писанці можна побачити знайомі рослини, різноманітні геометричні малюнки і навіть зображення тварин – коня, оленя, півня, риби та ін. Традиційні орнаментальні елементи дістали відповідні назви: «маків цвіт», «дубовий лист», «сосна», «павучки», «курячі лапки», «сорочі стрілки» тощо. Дуже часто в орнаменті писанки можна знайти складові частини, що символі-

зують зображення життєдайного сонця. Небесне світило тут умовно зображують у вигляді своєрідної розетки, що нагадує сонце в ореолі променів. Такий знак називають солярним, або сонячним. Він символізує мудру животворну силу природи. Як елемент розпису, його називають «сонечком». Подекуди писанкарки застосовують в орнаменті пишні квіточки з ніжними пелюстками. Їх віночки, схожі на кошики кульбаби, дуже нагадують сонечко.

Придивімося до кольорів барвистої писанки. Яскраві, соковиті фарби якнайкраще передають весняну палітру. Ясно-жовтий колір символізує сонце, весняне тепло; блакитний – небо, повітря, простір. Зелений уособлює воскресіння природи, розмаїтість рослинного світу, бронзовий – родючу землю. Червоний колір означає радість, любов, святковий настрій. У народі завжди особливо шанувались великодні червоні яйця-крашанки, що стали символом свята Пасхи.

І сьогодні живе на Україні традиція зустрічати весну писанками. Цей гарний народний звичай дбайливо зберігають у наших селах, хоч техніка розпису досить складна.

Справжня писанка народжується довго. Орнамент поступово накладають на яйце розплавленим воском. Після цього воно занурюється то в одну, то в іншу фарбу, а віск врешті решт оплавляють. А вже яйце, розписане фарбами за допомогою пензля, називають

мальованкою.

Рідше зустрічаються крапанки. На них за допомогою воску

утворюють справжній хоровод різнокольорових плямочок, розкиданих по однотонному тлі яйця.

Більш поширені сьогодні крашанки. Це яйця, пофарбовані в один колір. Якщо на крашанці видряпати голкою орнамент, то вийде дряпанка.

Не повинна канути в забуття ця давня українська традиція. Доки світить сонце над землею, доти нехай уславлює його красу чудо-писанка. Люди люблять і шанують цю традицію. Недарма створюють вони музеї писанки (у Коломиї) і споруджують їй пам'ятники (у Канаді). Справа ж юних – не забути звичай предків і сприяти відродженню стародавнього художнього ремесла.


Запитання і завдання, можливі для використання під час бесіди:

 • · Чому яйце вважають джерелом життя?

 • · Пригадайте українську народну казку «Яйце-райце». Про що там розповідається?

 • · Як ви розумієте слово «оберіг»? Хто знає, від чого, за стародавніми віруваннями, оберігали писанки? (наприклад, писанка із зображенням півня, схована під покуттям хати, оберігала, як вважали у народі, оселю від блискавки).

 • · Знайдіть на писанці елементи орнаменту, що могли б символізувати сонце.

 • · Чи бачили ви розписані яйця вдома чи у бабусі? Що то було – писанки, мальованки, крапанки, дряпанки чи крашанки?

 • · Чи хотіли б ви навчитися писанкарству? Навіщо це уміння сучасній людині?


Творча година «Моя писанка»

Завдання:

 • · Заспіваймо веселу веснянку. Уславимо в ній весну і життєдайну силу сонячного тепла.

 • · Зігрійте долонями яйце – зародок нового життя. Спробуйте уявити орнамент майбутньої писанки (зробіть ескіз на папері).

 • · Використайте в орнаментальному оздобленні яйця сонячний (солярний) знак.

 • · Оберіть техніку розпису (вірогідний вибір – мальованка чи дряпанка).


 • · Спробуйте розписати яйце. Дбайте при цьому не тільки про віртуозність виконання орнаменту. Намагайтесь якомога яскравіше втілити думки, настрій, власне відчуття весняної природи.

 • · Продумайте, кому б ви хотіли подарувати свою писанку і з якими побажаннями?70 переглядів

コメント


bottom of page