top of page
Пошук

20 КВІТНЯ – ДЕНЬ ДОВКІЛЛЯ (національне екологічне свято)


День довкілля встановлений в Україні у 1998 році і відзначається щороку в третю суботу квітня.

ПОГЛЯД В ІСТОРІЮ СВЯТА.

Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.Народженню свята передувала ініціатива громадських організацій та органу влади, що називався на той час Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, розвивати діяльність, розпочату Всеукраїнською акцією "Дерево – Життя". Ця акція проводилася в 1997-1998 рр. у третю неділю квітня і полягала в залученні населення до благоустрою та озеленення населених пунктів, пам'ятних місць.

ЗМІСТ СВЯТА.

Це свято нагадує людям про особисту відповідальність за збереження та відновлення навколишнього середовища, що страждає від результатів життєдіяльності людини.

Здоров’я людини безпосередньо залежить від стану довкілля – чистоти повітря, ґрунту, води. Забруднене навколишнє природне середовище стає джерелом виникнення хвороботворних мікроорганізмів та небезпечних шкідливих речовин, що потрапляють в організм людини і спричиняють тяжкі наслідки для здоров’я.

У кожному сучасному місті в результаті життєдіяльності людей утворюється багато промислових і побутових відходів, що отруюють довкілля.Тому людині необхідно змінити своє неконтрольоване споживацьке ставлення до природних ресурсів, замінити його турботою та уважним ставленням до живого. Не слід чекати на державну ініціативу. Турбота про довкілля починається з кожного особисто, родини, власного будинку, вулиці.Вже сьогодні кожен з нас може:

 • відмовитися від поліетиленових пакетів

 • відмовитися від одноразових пляшок та посуду

 • бути енергоефективним у побуті

 • обирати найбільш екологічний транспорт

 • економити воду

 • купувати менше, щоб потім не викидати

 • сортувати сміття і віддавати на переробку.

АКЦІЯ ДО СВЯТА

«ПОСАДИ СВОЄ ДЕРЕВО» (ініціатива ВЕЛ)

Практичні поради

Для того, щоб посадити дерево, необхідно здійснити кілька етапів:

1. Визначити територію для садіння дерев.

2. Погодити садіння дерев (кількість та види) з органами державної влади, місцевого самоврядування.

3. Розмітити місця висаджування дерев та погодити з фахівцями-дендрологами.

4. Підготувати територію для розміщення посадкових місць.

Ділянку, призначену для садіння дерев і чагарників, у першу чергу очищують від сміття, у тому числі природного.

5. Підготувати посадкові ями.

Під час копання ям верхні шари ґрунту складають в один бік, нижні – в інший. Якщо ґрунт із ям зовсім непридатний (будівельне сміття, важка глина та ін.), його замінюють доставленою з іншого місця родючою землею.

6. Правильно вибрати час садіння у залежності від погодних умов.

Дерева і чагарники можна висаджувати ранньою весною після відтавання ґрунту до початку розпускання листків, і пізньої осені, під час листопада. У разі весняного садіння деревні породи краще приживаються, ніж під час осіннього.МЕХАНІЗМ САДІННЯ ДЕРЕВА

 • Безпосередньо перед садінням рослини дно підготовленої ями необхідно розпушити на глибину 10–15 см. Потім у яму насипають родючий ґрунт приблизно на дві третини її глибини та ущільнюють притопуванням.

 • Проте у будь-якому разі кореневій системі рослини під час висаджування бажано надати вільну форму розташування без перегинів, загинів, підвертання. Тому в процесі заповнення ями ґрунтом необхідно стежити, щоб через надлишок землі не довелося підрізати кореневу систему.

 • Саджанці перед садінням ретельно оглядають, усе пошкоджене, сухе коріння обрізають. Так само обрізають сухі, розмочалені кінці здорових коренів. Зрізи роблять навскіс, щоб вони були повернуті до поверхні насипаної на дно ями землі

 • Перед садінням необхідно вмочити коріння рослини у бовтанку.

 • Саджати дерево зручніше вдвох. Один ставить дерево на втрамбований горбик землі і розправляє корені, при цьому треба стежити, щоб коренева шийка була на 6–8 см вище рівня землі з тим, щоб після осаджування землі в ямі коренева шийка опинилася на одному рівні з поверхнею ґрунту.

 • Після встановлення дерева в ямі друга людина засипає рівномірно коріння пухкою землею, а перша у цей час злегка струшує стовбур дерева, щоб земля краще заповнювала простір між корінням. Коли корені вкриються землею, струшування припиняють і яму заповнюють до кореневої шийки.

 • Навколо посадженого дерева формують валик висотою 10–12 см і виливають в ямку 2–3 відра води, що ущільнює ґрунт, краще зв’язує його з корінням.

 • Не рекомендується ущільнювати землю ногами під час заповнення ями, тому що під час утоптування досить часто пошкоджуються дрібні корінці.


 Подивіться відеоматеріал:

Як посадити яблуню. Інструкція для новачків - Від і До

 

Використано матеріали сайтів:

31 перегляд

Comments


bottom of page