top of page
Пошук

20 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БДЖІЛ. АНТОН ЯНША – «ПОВЕЛИТЕЛЬ» БДЖІЛ (матеріал до екологічної бесіди з учнями основної школи)

Оновлено: 20 трав.


Чи можна приручити бджіл? Навряд. Але з ними можна дружити, доглядати і захищати цих цінних комах. Бджолу вперше одомашнили близько 5 тис. років тому. І до сьогодні бджоли є вірними і незамінними помічниками людини. Вони не тільки дарують цілющий мед і лікують. Невтомні трудівниці обпилюють квіти рослин і тим забезпечують гарний врожай.

20 травня – Всесвітній день бджіл. Саме таке рішення ухвалили делегати Другого комітету Генеральної асамблеї ООН 2017 року з ініціативи Словенії.

Мета Всесвітнього дня бджіл – визнання ролі бджіл та інших запилювачів для здорової екосистеми. Відзначення людством цього дня здатне привернути увагу людства до зникнення бджіл, інформувати населення про важливу глобальну роль бджіл, надати роз’яснення про можливі шляхи їх захисту. Резолюція про заснування Дня бджіл була прийнята членами Другого комітету одноголосно. Ще в 1960-х роках пасічниками Європи була помічена тенденція скорочення популяції бджіл. З 1998 року цей феномен суттєво прискорився, а недавно в Програмі ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) забили на сполох з приводу вимирання бджіл. «Скорочення колоній комах, які обпилюють квіти рослин, зокрема – бджіл, – ставить під загрозу глобальну продовольчу ситуацію», – попереджають експерти UNEP (Програма ООН з навколишнього середовища).


Чому для святкування Дня бджіл обрали саме 20 травня? При чому тут Словения?

Тому що саме в цей день – 20 травня 1734 році народився Антон Янша, піонер бджільництва, який став «повелителем» бджіл, тобто їх охоронцем і другом. Що ж ми знаємо про Антона Яншу? Чому пам’ять про нього не згасає навіть у 21 столітті? 

Антон Янша  відомий словенський художник та бджоляр. Народився 20 травня 1734 р. в с. Брежниці біля підніжжя високої гори Стол (2239 м). Прожив коротке, але напрочуд плідне життя. Помер у віці 39 років. Але людство й досі пам’ятає Антона Яншу Чим же він запам’ятався людям?

Антон Янша став одним із засновників бджолярства. Народжений у селянській родині, Антон рано привчився до праці. Його особливо цікавило життя бджіл. Але родинні традиції міцно прив’язали до малярства. Антон та Лоуренц, потім — їх брат Валентин вчилися живопису. Згодом його брати стали відомими віденськими художниками та граверами. Таким же художником міг би стати й Антон, Людству відома написана ним чудова ікона, що прикрашає вівтар церкви в Брежнику. Існує думка, що Антон писав деякі картини за брата Лоуренца й підписував його іменем.

Антон любив малювати і малював навіть на домашній пасіці. Зокрема павільйон для бджіл привертав особливу увагу людей, адже вся його передня стінка була суцільно покрита малюнками.

Вдома Антон мав пасіку з 10 бджолиних сімей. Коли в 32 роки Антон поступив до віденської школи малювання та гравірування, він не вмів навіть писати й читати, але швидко навчився. Перевіз до Відня й свої 16 вуликів, адже невтомно спостерігав за життям бджіл.

Завдячуючи міцним знанням, Янша витримав екзамен і в 1770 році отримав посаду імператорсько-королівського вчителя бджільництва. Окрім викладацької роботи Янша стає особистим бджолярем імператриці і працює в її саду.

Імператриця Марія Терезія вельми цікавилася бджолами. 1769 року вона відкрила школу бджолярства, Антон став у ній першим учителем. Йому було надано річну платню в 360 гульденів. Наступного року школу перевели в Аутгартен, місце відпочинку придворних. Антона Яншу назначали вчителем з пожиттєвою платнею у 600 гульденів. Він чесно відпрацьовував ці гроші, Намагався донести свої знання кожному учню, часто їздив селами з лекціями для селян.

Янша прославився своїми яскравими лекціями, на яких пояснював нові підходи до бджільництва и презентував свій винахід – «багатоповерховий» вулик, який у Словенії використовують донині.

Антон Янша розробив свій метод утримання бджіл, час від часу переїжджав з ними на поля медоносних рослин. Вивів і постійно покращував лінію місцевих краєнських бджіл. Незадовго до смерті передав імператриці «Проєкт розвитку бджолярства у державі». Туди він також включив пропозицію про заснування товариства бджолярів. На основі цього документа було видано «Бджолярський патент», що включав також Інструкцію для майстра-бджоляра.

У 1771 р. було видано його «Трактат про бджолині рої». Після смерті його учень Йозеф Мюнцер видав його «Повний курс бджільництва».

Антон Янша помер у Відні 13 вересня 1773 року. Після його смерті імператриця Марія-Терезія ​​видала наказ, яий зобов’язав усіх бджолярів австріийскої імперії вчитися за книгами Янши. Багато років пробігло відтоді, але до порадам великого словенця донині прислухаються бджолярі всього світу.

В Словенії до першої дати святкування Всесвітнього дня бджіл була випущена пам’ятна монета, достоїнством 2 євро.


За матеріалами сайтів:

43 перегляди

Comments


bottom of page