top of page
Пошук

ЩЕРБО АЛЛА БОРИСІВНА : 95 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

Оновлено: 23 бер.


18 квітня 2023 року виповнюється 95 років з дня народження Щербо Алли Борисівни – видатного українського педагога, доктора педагогічних наук, професора, знаного фахівця в царині естетичного виховання дітей та молоді. Науково-педагогічна діяльність Алли Борисівни тісно пов'язана з Вінницьким педагогічним інститутом, якому віддала майже 40 років плідної праці. Вона працювала деканом факультету вчителів початкових класів (1962—1972), доцентом кафедр педагогіки і психології (1957—1961), філософії (1961—1980), професором кафедр етики, естетики та наукового атеїзму (1980—1990), української та зарубіжної культури (1990—1999). Крім того, декілька років (1992–1996) на погодинній основі завідувала кафедрою педагогіки, психології і суспільних наук в Обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників (нині Вінницької академії безперервної освіти). Детальніше з біографією професора Щербо Алли Борисівни можна ознайомитись у написаній нами з Дмитром Миколайовичем Джолою статті у Вікіпедії (режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%BE_%D0%90%D0%BB%D0%BB%D0%B0_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0

Алла Борисівна Щербо мала неабиякий талант організатора. Разом із чоловіком – Джолою Дмитром Миколайовичем – створила у Вінницькому педагогічному інституті високодуховне естетико-педагогічне середовище. Відомий науковець і блискучий організатор освітянської справи, Алла Борисівна глибоко розуміла незамінність «мистецького щеплення» педагогічної свідомості майбутніх учителів. Вона ініціювала і особисто впровадила креативні форми позааудиторної естетико-виховної роботи зі студентами (мистецькі вечори «Під зеленою лампою», танцювально-музичні вікторини «Подорож у класику», музичний клуб «Апасіоната»). Широко впроваджувались театралізовані форми студентської творчої діяльності (керівник театру «Одкровення» – Д.М.Джола).

Мистецтво перетворилось у той час на універсальний «інструмент дотику» до педагогічних позицій майбутніх учителів. Результативність такої роботи була вражаючою. Поступово Вінницька область і Україна в цілому наповнювались високодуховними, естетично розвиненими і мистецьки підготовленими випускниками педагогічного інституту.


У 2018 році на базі Вінницької академії безперервної освіти відбулось святкування 90-річчя з дня народження А.Б.Щербо, яке зібрало освітян з різних освітніх закладів Вінниччини. Педагоги різних поколінь зібралися разом, аби вклонитися пам'яті видатної вінницької освітянки.

Я також пам’ятаю і завжди пам’ятатиму лекції Алли Борисівни, на яких вона «запалювала вогонь сердець». Ось тоді зародився й мій інтерес до проблем естетичного виховання дітей. Її книги стали для мене настільними. А написали їх Алла Борисівна і Дмитро Миколайович чимало. Співавтором окремих з книг була заслужена вчителька України Вітковська Н.С. Серед найвідоміших видань: Естетичне виховання учнів у початкових класах (1969), Форми і методи позакласної роботи з естетичного виховання учнів (1972) Красота воспитывает человека. (I977), Формирование эстетической культуры младших школьников. (1980), Формирование культуры поведения младших школьников (1988). Теорія i методика естетичного виховання школярів (1998) та ін.

Алла Борисівна Щербо була справжнім Титаном науки, яка своєю творчою працею багаторічно закладала фундамент сучасної системи естетичного виховання учнівської молоді.
257 переглядів

Comments


bottom of page