Вони потребують нашої допомоги
ЯК ДОПОМОГТИ БЕЗПРИТУЛЬНІЙ ТВАРИНІ В УМОВАХ СПЕКИ?
За неофіційною статистикою, щороку від спеки гине близько 25% безпритульних тварин.
На жаль, вуличним тваринам важко дістати воду. Спрага загрожує чотирилапим порушенням згортання крові, серцево-судинними захворюваннями та втратою свідомості.
Закликаємо не бути байдужими до тварин і повсюдно (в дворах, на вулицях, біля магазинів) лишати для них воду. Ось поради для цього:
-
Знайдіть безпечне та тихе місце, де можна лишити ємність з водою. Поставте миску в тіні, щоб рідина менше випаровувалася.
-
Поповнюйте двічі на день (зранку та ввечері) запаси води, бо в ній може розвинутися інфекція.
-
Окрім води, тварини потребують харчування, а тому, за можливості, залишайте для них їжу (наприклад, корм).
Під час війни на вулиці опинилося багато тварин, а тому для українців зібрали поради про те, як допомогти самотнім улюбленцям.
-
Передусім визначте, чи є тварина домашньою чи безпритульною. На перше вказує ошийник, шлея, розгублений і охайний вигляд, довіра до людини та враження, що тварина нібито когось шукає.
-
Якщо істота домашня, то спробуйте знайти її господарів. У цьому може допомогти жетон на тварині з адресником або контактна інформація на шлеї чи ошийнику. Також зробіть якісні фотографії тварини та розмістіть їх у профільних групах у соцмережах, у себе на особистій сторінці, або зверніться до знайомих волонтерів, які можуть знайти старих чи нових господарів.
-
Тварину бажано оглянути на предмет поранень і за потреби відвести до спеціалізованої ветеринарної клініки. Уточнюйте графік роботи конкретних закладів за телефонами, які вказані на сайтах.
-
Якщо у вас є можливість, прихистіть тварину в своїй оселі допоки власники не знайдуться і не зможуть її забрати, або ж заберіть її до себе назавжди, якщо раптом ця тварина залишилась без господарів. Ви подаруєте їй дім, а у вас з'явиться вірний друг.
-
Якщо ж ви вважаєте, що тварина безпритульна, то їй все одно потрібно допомогти. Наприклад, залиште біля неї їжу та воду, а також пустіть до під'їзду (звісно, якщо це безпечно та не заперечують інші мешканці).
-
Якщо у вас є можливість, то дізнайтеся, чи можна віддати тварину до ветеринарної клініки, де за гроші/безкоштовно вона отримає хоча б тимчасовий притулок.
Не будьте байдужими і жорстокими!
За матеріалами сайту https://www.5.ua/dv/lapky/279280
СНІГ ЗАСИПАЄ МІСТО. ЯК ЖИВЕТЬСЯ ТВАРИНАМ І ПТАХАМ У ЧАСИ СНІГОПАДУ ТА МОРОЗУ?
-
Перша допомога замерзлій тварині
Коли ви стикнулися зі змерзлою твариною, їй необхідно надати першу допомогу.
Якщо немає можливості забрати тварину до дому, то її слід укутати теплими речами з грілкою, щоб зігріти. Замість грілки можна використовувати пляшку з гарячою водою. Після чого напоїти тварину теплою водою та нагодувати теплю їжею.
Важливо! Не варто робити розтирання замерзлої тварини, адже можете пошкодити постраждалі при обмороженні тканини. Якщо ви помітили ознаки обмороження, бажано відвезти тварину на огляд до ветеринарного лікаря.
-
Забезпечити укриття
Наступний важливий момент – це укриття, де тварина може сховатись від морозів.
Для котів найкращий варіант – відкривати на зиму для них підвал. Там пухнаста малеча завжди знайде місце, де може зігрітися.
Для собак необхідно облаштувати конуру під захистом стін будинку. Якщо ваші сусіди не погодяться, щоб під їхніми вікнами жив безпритульний пес, тоді варто пошукати місце для буди десь в глибині двору.
Зробити саморобне укриття нескладно. За основу можна взяти невисокий дерев'яний піддон. Він піднятий над землею до 15 см, і, з одного боку, від землі не передається холод, а з іншого – йде вентиляція, в саморобній будці нічого не гниє. На піддон ставиться дерев'яний ящик, в крайньому випадку можна використовувати звичайну картонну коробку, але тоді важливо її щільно накрити клейонкою – щоб не проникала волога. Щоб утеплити такий будиночок, можна використовувати утеплювач для підлог і лінолеум. Також всередину варто покласти соломи або капле ганчір'я.
-
Гаряче харчування
Один з найважливіших факторів виживання для безпритульних тварин взимку – це гаряче харчування. Це дуже важливо. Тварина не зможе зігрівати себе без енергії.
У цьому немає нічого складного: сосиска, гаряча каша, гаряче молоко (для котів), тепла вода. Також можна купити сухий корм і залити його гарячою водою.
Наприклад, для кішок наявність нормального гарячого харчування дозволяє адаптуватися до холодів. У них відростає додатковий підшерсток, тому взимку кішки стають пухнасті і кругліші (ви, мабуть, помічали).
Важливо! Вода або молоко мають бути гарячими, але не кип'ятком, інакше тварини обпечуться.
«Пташині їдальні» взимку
Рекомендовано птахам узимку:
Хліб у вигляді крихт буде доречним майже для всіх видів птахів. Важливо використовувати подрібнений черствий хліб. Свіжий на холоді замерзає і птахи не зможуть з ним нічого зробити. Не варто залишати хліб великими скибками – пернаті з ним не впораються.
Злакові: пшениця, ячмінь, просо, овес, рис – найулюбленіший корм більшості видів пташок. З круп найкраще підійдуть – вівсяна та перлова.
Зернята соняшника – найуніверсальнішиий корм для зимуючих птахів. Велика кількість рослинних жирів у насінні соняшнику робить його важливим джерелом енергії в умовах зимових холодів.
Сало, м'ясо, маргарин дуже люблять синиці, повзики і деякі інші види птахів. Але варто пам'ятати, що птахам можна пропонувати тільки несолоне сало або м'ясо. Шматочки сала нанизуються на мотузку, яка вішається на гілках дерев або чагарників таким чином, щоб вона не дісталася воронам та сорокам, а також кішкам і собакам.
Горобина, бузина, калина та глід приваблюють найкрасивіших зимових відвідувачів годівниць – дроздів і омелюхів Охоче ласують ними і снігурі, але на відміну від попередніх видів їдять не ягоди, а кісточки. Плоди потрібно заготовити і висушити заздалегідь, з осені.
Насіння клена та ясена (крилатки). Велика їх частина облітає з дерев восени і стають недоступними для птахів. Крилатки збирають восени і вивішують на годівниці. Їх люблять поїдати снігурі, омелюхи і деякі інші відвідувачі пташиних їдалень.
Шишки, жолуді, горіхи служать основою зимового раціону дятлів і шишкарів. Сойки з осені роблять запаси жолудів, ховаючи їх в затишних місцях. Пернаті радо поласують такими гостинцями.
Зерно кукурудзи, насіння кавуна, дині, гарбуза та кабачків. Іноді варто просто не викидати те, що нам не треба. Коли їсте кавуни та дині, зберіть і висушіть насіння. Взимку його будуть із задоволенням їсти синиці. Важливо, щоб насіння гарбуза було не смаженим, добре ледь-ледь розчавити його пляшкою чи качалкою.
Насіння бур’янів – лободи, кропиви, кінського щавлю, лопуха – чудово підходить для підгодівлі снігурів та інших зерноїдних. Це найдешевший і дуже корисний корм. Рослини краще зберігати пучками у підвішеному вигляді, а зимою встромити у сніг поряд з годівничкою.
Смаколи. Люблять птахи різноманітні сухофрукти та гриби. А ще більший сюрприз для птахів, якщо вони будуть червивими. У травні – червні можна наловити травневих, червневих хрущів, які масово літають у вечірні години або інших комах. Сухі комахи взимку – це свято для багатьох пернатих. Підійдуть також: зварене круто і натерте на тертці яйце, шматочки сирої яловичини, сир, порізане на скибочки яблуко, ягоди з компоту тощо. На час гніздового періоду непогано помістити в годівниці кальцієву підгодівлю, яку зазвичай дають домашнім птахам: шкаралупа курячих яєць або шматки штукатурки.
Заборонено:
Не можна підгодовувати пернатих смаженої, гострої, жирної, кислої або зіпсованої їжею. Важливо розуміти, що птахи рідко гинуть саме через отруєння, але воно веде до ослаблення організму птиці та її захворюванню, що врешті-решт може привести її до смерті.
Чорний свіжий хліб викликає бродіння і заворот кишок, що призводить до подальшої смерті птахів.
Цитрусові (апельсини і лимони), а також шкірка бананів.
Солона їжа – сухарики, насіння, солоне сало – сприяє накопичення солі в організмі птахів викликає отруєння та подальшу загибель.
Пшоно також не рекомендується птахам. На відміну від проса, пшоно позбавлене оболонки, що призводить до окислення жирів на його поверхні, появи токсичних речовин, хвороботворних організмів.
Важливо пам’ятати, що це лише Підгодівля – птахи отримують від людини лише частину необхідної їжі, а решту свого раціону повинні знаходити самостійно в природі.
Годівнички.
До виготовлення "їдалень" для птахів можна підійти креативно, але варто пам’ятати, що годівниці обов'язково повинна мати дах, інакше корм може бути засипаний снігом або залитий дощем і стати непридатним для використання. Ще однією умовою вдалої годівниці є розмір вхідного отвору. Він повинен бути настільки широким, щоб пташка могла спокійно проникнути всередину годівниці і безперешкодно залишити її.